wujue2222 发表于 2006-12-19 19:23:42

原创4AUnit4公开课教案,请指教

Unit4 Buying fruit (the second period)
一、        教学内容:《牛津小学英语4B》Unit4 Part A and D
二、        教学目标:
1、能听懂、会说、会读、会写:八种水果
2、能初步运用购物的日常交际用语开展实践性购物活动。
Can I help you?      I’d like some…   
How many kilos?       …kilos, please.Etc.
三、教学重难点:实际购物句型的灵活运用。
四、教学用具:水果剪图、购物单、挂牌、句型卡片、多媒体等。
五、教学步骤:
Step1Motivation and revision
(Before class) Say a rhyme “I like fruit”
1、        Free talk
2、        CAI (Put the card “How many” on the blackboard)
3、Review the fruit by chant.
Eg: What are these? What are these?Apples, apples. They’re apples.
   What are those? What are those?Oranges,oranges. They’re oranges.
Step2Presentations
1、T: I’m thirsty.Oh, look. This is a fruit shop. I’d like some apples. What would you like?
   Ss answer.
2、(Now teacher becomes a seller)CAI
   ①T: Good morning. Can I help you?         S1: I’d like some…
   T: Here you are.   …
   ②T: Can I help you?                      S2: I’d like some…
T: How many kilos? One kilo? Two kilos?   S2:…kilos.
   (Show two cards) Read after the teacher:
“How many kilos?”         “1 kilo, 2 kilos.”
3、T: One day, Miss Li goes to buy some pears and some grapes. How many kilos? Let’s listen.
﹡Play the tape. Give the answers.
﹡Read after the tape and the teacher.
﹡Work in pairs. And act it out.
4、(Point to the TV) T: Children,children,look here. Look at the picture.
Make an example with a S.
T: OK. Use these sentence types to make dialogues— buying fruit.
﹡Work in pairs.
﹡Act out.
Step3Consolidations
1、(Show two shopping lists)
Apples5 kilos¥10
Rulers4 (个)¥6



T-S act picture 4 again. Use “How much?”
﹡“How much? 多少钱?”Read.
T: Take out your shopping list. You can fill it by yourself.
﹡Make an example
﹡Work in pairs. And then act them out.
2、Do some exercises.
⑴你想知道远处的那些东西是什么,会问:(    )
A. What are these?       B. What’s that?      C. What are those?
⑵售货员见到顾客,应该说:(    )
A. Hello. How old are you?   B. Can I help you?    C.Thank you.
⑶你想买一些水果,应该说:(    )
A. I like some fruit.B. I’d like some fruit.C. What would you like?
⑷你想知道别人买的东西多少公斤,会问:(    )
A. How many kilos?      B. How much kilos?    C. How are you?
⑸你想知道这些东西多少钱,会问:(    )
A. How many?       B. What’s money?   C. How much are they?
4、Do the workbook:Р20
   Check it out.
Step4 Assignment
1、Listen and recite the text. Р30-31
       Look and say: Р34
2、Writing: Make two dialogues.
   ⑴Peaches; 6 kilos; ¥12      ⑵Eggs; 1 kilo; ¥5
3、        Preview: Part E.F.G.

Bb.
                  Unit 4 Buying fruit
Wednesday   A: Can I help you?      B: I’d like some…      
Mar.15th   A: How many kilos?   B: …kilos, please.
How much?
                  A: …yuan.

fanta 发表于 2006-12-20 09:21:37

挤在一起,很难看清哦!不过这课,我以前也上过,课件里面做了很多诱人的水果!

2536015 发表于 2009-9-20 13:26:53

这好像不是4A第四单元的内容吧?

zhouminhui 发表于 2009-9-21 00:45:54

这似乎不是牛津版4Aunit4的内容吧

zl月抹蓝 发表于 2009-9-21 09:30:53

肯定过 发表于 2010-2-17 16:14:20

非常感谢,参考了

zhangzhou2009 发表于 2010-4-1 09:42:19

{:1_36:}{:1_36:}

麻麻由 发表于 2010-10-2 01:20:30

THANK YOU VERY MUCH.

1980sandra 发表于 2010-10-17 09:10:14

这似乎不是牛津版4Aunit4的内容吧
页: [1]
查看完整版本: 原创4AUnit4公开课教案,请指教