出示自制的价格牌,让学生了解句型所表示的实际意义,给学生视觉上的感知,
让学生首先猜价格,然后根据价格牌来问 水果的价格,并进行两个人的操练。
Oh, you know their price,but what are they?
Learn: banana orange pear
多媒体出示儿歌:
Apple, apple,I’d like an apple.
How much are is it? Two yuan.
Banana,banana, I’d like two bananas.
How much are they? Three yuan.
Orange,orange,I’d like three oranges.
How much are they? six yuan.
Pear,pear, I’d like four pears.
How much are they? eight yuan.
(设计思路:儿歌是儿童最容易接受的对象之一,节奏鲜明,琅琅上口,易念易记易传,对学生记忆单词特别有帮助,是学生学习很有效地一种手段。)
3、 Riddle
It is red. It is sweet. I like it. What is it? Strawberry.
Do you like strawberries?
It is big. It is yellow and brown.It is sour and sweet. It is rough.
Pineapple
How many pineapples can you see? How much are they?
Show two pictures and ask children to ask and answer with two pictures. |